ÇOCUKLARA MASALLAR

Bir varmış bir yokmuş Kaf dağının ardında Çin diye dünyanın en kalabalık ülkesinin Vuhan kentinin bir hayvan pazarında adına Korana denilen bir virüs görülmüş, hani o sizin bildiğiniz masallardaki kocaman devler, canavarlar gibi büyük değilmiş hatta gözle görmek bile mümkün değilmiş. Doktorlar bu görünmeyen virüsün insanların ölümüne sebep olduğunu tespit etmişler ve tüm çocuklara zarar vermesin diye sokağa çıkmalarına izin vermemişler aylarca.
Dünyanın diğer tüm çocukları Çin çok uzak bize gelmez virüs deyip parklarda, bahçelerde, okullarında oynamaya devam etmişler. Ta ki İtalya denilen ülkede görünene kadar, o ülkeyi, İspanya, İran, Almanya, İngiltere, Fransa, Amerika gibi bir çok ülke ve Vatanımız olan Türkiye izlemiş. Tüm dünya bir anda değişivermiş;
Artık AVM dediğimiz o koca koca alışveriş merkezleri, tiyatrolar, sinemalar, lunaparklar, okullar, hatta çocuk parkları bile kapanmış. Çocuklar sadece evlerinde yaşayabiliyorlar mış, en fazla balkonlarına çıkabiliyorlarmış.
Günler haftaları, haftalar ayları kovalamış çocuklar çarşaflardan çadır kurmayı, anneler evde ekmek yapmayı, babalar bozulan muslukları kendi tamir etmeyi öğrenmişler. Hatta mısır patlatıp ailece film bile izlemişler.
Anneler babalar öğretmen olmuş ; okullardan gönderilen dersler ve ödevlerin yapılması, kurslardan gönderilen ödevlerin yapılması teneffüslerde kek ve meyve suyu saati derken yaşam sığmış yüz metre kareye.
Gel zaman git zaman çocukların en çok sevdiği çocuk bayramı yaklaşıvermiş. Okullarındaki sınıflarını günlerce süsledikleri, en güzel kıyafetlerini giydikleri pamuk şeker, elma şekeri yedikleri o güzel bayramları özlemiş çocuklar. En çok ta öğretmenlerine sıkıca sarılmayı.
Masalımızın kahramanları “Beni Türk Hekimlerine emanet edin” diyen atasının izindeki doktorlar ve sağlık çalışanları insanlarımızı iyileştirmeye çalışırken, öğretmenler canla başla öğrencilerine ulaşmışlar, televizyon, bilgisayar, telefondan kara tahta olmuş.
Evet Sevgili çocuklar; develer tellal, pireler berber olmamış bu masalda ama çocuklar dünyanın en mutlu çocukları olmuş .
Dünyada ilk defa evlerinde çocuk bayramını kutlamışlar; evlerinin camlarını, balkonlarını kırmızı beyaz ile süslemişler çocuk şarkılarını, şiirlerini onlara bu bayramı armağan eden ATA ları için söylemişler, balonlar uçurmuşlar egemenliklerinin yüzüncü yılına.
Yüz güvercin uçmuş gökyüzüne;
Biri bu günleri bize armağan eden Atalarına,
Biri “Dünyada en hakiki mürşit ilimdir” e
Biri “Bir gün sözlerim bilim ile çelişir ise, bilimi seçiniz” e
Teşekkür etmiş, diğerleri mi ?
Hadi siz söyleyin çocuklar..

4 thoughts on “ÇOCUKLARA MASALLAR”

  1. Emine hocam, çocuklarıma keyifle okudum. Bu arada içimdeki çocuğuda hatırlattınız bana.Yazı dizisi olmasını temenni ederim. Sevgiler…

    1. Özgür hocam çok sevindim çok teşekkür ederim çocuklara masallar serisini devam ettirmek istiyorum ,dilerim duyguların dile gelmesi ortak bir sinerjiye dönüşür.Sevgi ve saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir