Ben Lütfiye…

“Ben Lütfiye,
Kaya Demirkut’ un annesi
1945 Konya Kadınhanı doğumlu sosyal görüşlü bir ailenin dördüncü kız evladıyım benden sonra bir erkek kardeşim oldu. Çocukluğum çok güzel geçti , ilk okul ve meslek okullarını Kadınhanı’ n da tamamladım. On sekiz yaşında halk eğitim kurslarında makine nakışı dersleri verdim.
Doğanhisar’da Amcam Hulusi Altındağ’ın öğretmenlik yaptığı dönemde kayınpederim 14 yıllık belediye başkanlığı yaptığı dönemde amcamla çok samimi bir dostlukları sayesinde beni kader eşim Hasan Demirkut’ la tanıştırdı. Görücü usulü bir evlilik yaptık. Karabük demir çelik fabrikasında görev yapmış, Avrupa da iki yıl kaldıktan sonra evlendik çok mutlu bir evliliğimiz geçti ve iki evlat dünyaya getirdim nur topu gibi oğlum Kaya ve güzeller güzeli Zehra ile uzun bir hayat geçirdi. Çocuklarım tahsillerini Doğanhisar’da tamamladı.
Evliliğimizde 6-7 ilçe değiştirdikten sonra eşimi dermanı bulunmayan bir hastalıktan kaybettim, dünyam karardı. Ama çocuklarıma destek olmam gerekiyordu. Bu arada halk eğitimde El Sanatları öğretmeni olacak kızım Emine ile tanıştım, çok iyi bir aile evladı olan dostluğumuz bu güne kadar devam etti.
Sonra oğlum Kaya’yı iyi bir aile kızıyla hayatını birleştirdik, mutlu bir yuvası var Allah iki kız evladı verdi. Çok güzel yetiştirdi, Gamze’m mimar Gonca’m öğretmen olarak okullarını bitirdi.
Kızım gözbebeğim Doğanhisar’ lı saygın bir ailenin oğlu Hakan Tüfekçi ile evliliğini yaptı mutlu bir aile iki evladı var. Torunlarım Gülçin doktor olarak görevine başladı. Oğlumuz Berkay daha küçük büyümeye çalışıyor. Hepsi cümlenin yavrusuyla kaderlerinden gülsünler.
Lütfiye Altındağ Demirkut
Annesi Şefiye- Babası Lütfi
Kardeşlerim
Neriman-Türkan-Şerife-Musa”
Memleketim, beni ben yapan insanların yaşadığı Doğanhisar’ın on dört yıl belediye başkanlığını yapan Salim Demirkut’ un kardeşi Hakkı Demirkut ilk dışardan evliliği İstanbul’ lu hanımefendi Yaşar hanımla evlenerek yaparken Salim Demirkut’un oğlu Hasan ile evlenerek Doğanhisar’a ikinci dışardan gelin olarak gelen Lütfiye Hanımın hikayesini yazacağım. Ama önce kendini el yazısı ile gönderdiği satırını bile değiştirmeden aktardığım haliyle tanıştırıyorum sizi…

2 thoughts on “Ben Lütfiye…”

  1. Merhaba Emine’ cigim. Yaz Yaz yaz bence çok güzel kitap çıkacak ortaya. Ama ben lütfiye Kaya’nın annesi kısmını değiştir. Giriş evladının ismini başarısını kullanan kadın olmasın. Sanki evladının arkasına sığınıyormus gibi olmasın. Lütfiye dik, kuvvetli bir kadın olsun. Öyledir o yönünü ortaya koyarmisin. Şimdiden kolay gelsin. Bu kitabı okuyacağım günleri bekliyorum. Sağlık, huzur ve mutlulukla kal. Selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir